Nasze plany podróżnicze pokrzyżowała epidemia, ale świat powoli wraca do normy. Wchodzą szczepionki, a wiele krajów wprowadza np. zasadę, że trzeba pokazać negatywny test, napisany w języku angielskim. To pozwala myśleć optymistycznie. Szczególnie w sezonie – zimowym, gdzie pewnie wielu z was, podobnie jak ja, zawsze wybieraliśmy egzotyczne kierunki, by dostarczyć organizmowi witaminy D. Ten rok jest wyjątkowy, nie my wybieramy kierunki, ale to one nas. Mnie to cieszy, początki moich podroży były właśnie takie – decydował tani bilet. W ogóle mój ostatni wyjazd do Portugalii, wiązał się z takimi emocjami, o których juz zupełnie zapomniałam. Nakupowałam pamiątek, czego nie robiłam już wiele lat.

Testy covid, obostrzenia i przepisy lokalne

Przed zakupem biletów czy wycieczki koniecznie spójrzcie na tzw. ostrzeżenia dla podróżnych na stronie polskiego MSZ. Zasady zmieniają się z dnia na dzień i warto się zastanowić nad wyjazdem z biura podróży, które zajmie się wszystkim za nas i gdy zmienia się przepisy zostaniemy o tym poinformowani, lub zostanie nam zwrócona zaliczka. Również na miejscu mam teraz problemy z uzyskaniem aktualnych informacji przy wyjedzie samemu. Opiekun w hotelu będzie na pewno dobrze poinformowany. W ten sposób można sobie zdjąć sporo stresów z głowy.

Gdzie zatem można jechać?

Wróćmy do możliwych kierunków podróży w czasach koronawirusa (stan na koniec grudnia 2020). Azja praktycznie cała zamknięta – możliwe Seszele i Malediwy. W Europie najłatwiej dostać się do Portugalii, która jest otwarta, z wyłączeniem Madery i Azorów, gdzie przeprowadza się testy na koszt państwa na lotnisku. Warto pomyśleć nad Islandią, Bułgarią, Grecją czy Chorwacją, gdzie wystarczy pokazać negatywny test. Kierunkiem niezwykle ostatnio popularny była Turcja, która podobnie nie wymagała nic, niestety właśnie wprowadziła testy jako warunek konieczny przyjazdu. Podobnie się ma z Wyspami Kanaryjskimi. Koszt testu z certyfikatem w języku angielskim to koszt 400-500zł. Wiele biur podróży ma zniżki w zaprzyjaźnionych laboratoriach.

Portugalia

Z egzotyki niedawno otworzyły się także Chile, gdzie wymagany jest test oraz Kolumbia. W Afryce możliwe są Tunezja, Egipt i Zanzibar.

W większości z tych krajów już byłam, więc główny punkt programu: KUBA! Szybki podgląd na stronie biura podróży Itaka : https://www.itaka.pl/nasze-kierunki/kuba.html Wyjazdy zaczynaja się już od 4599zł Co jest chyba najtańszą opcja jaką widziałam w historii. A może to jednak idealny czas dla podróżników – rzeczywiście ceny biletów i wakacji nigdy ie były tak tanie. Przed kilkoma tygodniami widziałam ofertę do Turcji za 800zł!

Karaiby – biały piasek i lazurowa woda

Byłam już niedaleko Kuby raz – na Jamajce. I w sumie żałuję, że wtedy nie wybrałam tej sąsiedniej wyspy. W kraju rastafarian (jest ich niewielu i w większości nastawieni na turystów) mamy plaże, hotele i imprezy. Nic więcej. Ten sam wachlarz pięknej przyrody znajdziemy również na Kubie, ale za to do tego dostajemy niezwykle bogatą latynoską kulturę plus pozostałości po reżimie Castro. Marzy mi się sfotografować te stare auta! I kobietę zwijającą cygara na swoim udzie 🙂

Co robić na Kubie?

Jeść i pić! Toritilla, rum, cygara – z tego znana jest wyspa najbardziej. Zatańczyć z lokalsami. Zanurkować na rafie. Warto zatrzymać się w najsłynniejszych regionach: Varadero, Cayo Coco czy Santa Maria. Temperatura – przyjemne 25-30st.

Co trzeba wiedzieć przed wylotem na Kubę.

Podróżujący na Kubę zobowiązani są do wypełnienie deklaracji zdrowia (instrukcja wypełnienia formularza na Kubę udostępniona przez biuro podróży Itaka)

Od 10 stycznia 2021 roku test w kierunku koronawirusa należy wykonać już przed wylotem na Kubę (nie wcześniej niż 72 h). Testy są obowiązkowe także dla dzieci i niemowląt. Wynik testu musi być wystawiony w języku angielskim lub hiszpańskim. 

Lot czarterowy

Jeśli wolimy sami znaleźć sobie hotel i rozrywki, i np. zostać dłużej – to polecam sprawdzić także wyszukiwarki lotów czarterowych (bo z Itaki można kupić przelot bez hotelu) do Varadero na Kubie https://biletylotnicze.itaka.pl/ 

Autorka

Solo traveler around the world

Zostaw komentarz