Przez pandemię nie spędziłam tam mnóstwo czasu, choć miałam taki plan, ale zdążyłam tam osiąść wystarczająco, by Wam pomóc jeśli zastanawiacie się nad zamieszkaniem w cieplejszym miejscu. Polityka wizowa ostatnio trochę zelżała i nawet teraz możliwy jest wyjazd! Deszczowy okres przypada na nasze zimowe miesiące, jest wtedy chłodniej, ale pada, z tym, że pada przez godzinę max. dwie popołudniem.

Wydatki:

Mieszkanie: a raczej apartament z łazienką i basenem – od 800 do 1300zł (najlepiej szukać na grupach na facebooku np. expats Bali)

Willa z basenem – 2000-5000zł ostatnio potaniało, że względu na wiadomo co.

motor (nieodłączny środek transportu) ok. 100-150zł/miesiąc, paliwo 10zł do pełna. Warto zaznaczyć, że drogi są raczej słabe i wyspa jest duża, z jednego końca na drugi zajmie ci jazda motorem cały dzień lub dłużej.

bali ludzie

jedzenie – streetfood – od 3do 7zł, restauracyjki 10zł, super insta knajpy 50-50zł

co jest drogie i warto zabrać ze sobą – olejek do opalania, tampony i alkohol (tego za duzo nie weźmiemy).

Ubrania – nie warto ich brać ze sobą za wiele – zniszczą się szybko od słońca, będziesz i tak chodził w jednych szortach i bikini, w lokalnych sklepach są bardzo tanie. Warto zaznaczyć, że są tez ekskluzywne butiki głównie w Canggu, gdzie mieszkają influecerzy z insta. Tam ceny wyższe niż u nas, choć musze przyznać niektóre kolekcje są świetne.

Wiza – co miesiąc lub dwa musisz odnowić wizę, najczęściej robiąc tzw wiza run – musisz opuścić Indonezję, wylatujesz więc na kilka godzin lub dzień np. do Bangkoku, Kuala Lumpur, Sri Lankę – koszt wizy – 100zł plus wyjazd od 400-1000zł

Podsumowanie wydatków zamieszkania na Bali/ miesiąc

Ja żyjąc naprawdę wygodnie i nie oszczędzając (codziennie knajpy, sporo imprez, wycieczki) wydawałam ok. 5tys zł – ten sam standard w Warszawie kosztuje mnie min. 8tys zł.

Z czego utrzymują się mieszkańcy tzw. expaci?

Z tego co mi wiadomo tzw. nomadzi na Bali przed Pandemią to grupa co najmniej 100 000 osób z całego świata. Wielu z nich gra n giełdzie, prowadzi firmy marketingowe online, są insta fotografami, prowadza sklepy online lub np. szyją i projektują ciuchy na Bali.

bali drogi góry dron
Autorka

Solo traveler around the world

Zostaw komentarz