Niedawno spędziłam kilka dni w lubelskim. Wschodnia ściana jest przez wielu pomijana w weekendowych wyprawach, a to błąd. Ten region ma bardzo dużo do zaoferowania, szczególnie przepięknie zachowanych miast i miasteczek z architekturą zupełnie niepodobna do reszty Polski. Wybrałam dla Was kilka nowych lub świeżo odrestaurowanych miejscówek i atrakcji w województwie lubelskim.
Zespół Pałacowo-Parkowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej
Aż wstyd się przyznać, ale to był mój pierwszy raz w Białej Podlaskiej! Czemu nic nie mówiliście, że są tu takie perełki! Na pierwszy strzał poszedł Zespól Pałacowo-Parkowy Radziwiłłów. Co prawda ogród labirynt najlepiej ogląda się z chyba z drona – więcej zdjęć poniżej, ale Zespół Pałacowy po ostatniej modernizacji ze środków z Unii Europejskiej zyskał nowy blask. Nie mogłam się oprzeć – włożyłam najlepsza sukienkę i kapelusz by się wpasować w te eleganckie wnętrza 🙂 Największą zaletą jest bliska odległość od centrum – kilkuminutowy spacer i jesteśmy w zupełnie innym wymiarze. Można sobie pomarzyć o byciu księżniczką 🙂
Muzeum Wsi Lubelskiej
Zawitałam również do stolicy województwa – Lublina. Mam wielu znajomych stąd i wszyscy zgodnie mówili, że to miasto ma duszę i się rozwija jak szalone. I nie mogę się nie zgodzić – tętni życiem za dnia i w nocy. Pięknych kadrów zaś szukałam w bardziej tradycyjnym miejscu, a mianowicie Muzeum Wsi Lubelskiej.
Kocham takie okna.. . Na których można siadać, z widokiem. Okna są w ogóle symboliczne. Marzy mi się domek, złożony w sumie z samych okien. Zamiast dachu też, by móc w łóżku oglądać gwiazdy. A w samolocie? Jestem #windowseat team! Oprócz przepięknych wielkich okien budynku na wejściu, którym się nie mogłam oprzeć, znalazłam tam dziesiątki domów sprzed setek lat. Muzeum znajduje się nie tak daleko centrum miasta, a przenosimy się w zupełnie inną epokę. Przeuroczym rozwiązaniem jest wprowadzanie zwierząt, które sobie wolno biegają między budynkami. Historia to jedno, ale po takim spacerze zawsze zastanawiam się czemu nowe budynki są budowane jakby oszczędzano na wszystkim. Jak najtaniej i jak najprościej. Kiedyś chaty zdobiono, dbano, dodawano elementy które nie miały funkcjonalnego zastosowania, za to dodawały estetyki i tego czegoś, co powoduje, że budynek staje się domem z duszą. Świetnie, że są jeszcze takie miejsca. Wiecie, że jedna z wystaw – Miasteczko Prowincjonalne powstało dzięki lubeslkim funduszom europejskim?
Zoom Natury
Nowa miejscówka na mapie lubelskiego, więc aż żal nie polatać tu dronem(więcej na Stories i w highlight) . Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim leży na powierzchni ponad 10ha. Nie da się prawie tego objąć 1 zdjęciem. Można dronem, można z wieży widokowej, którą widzicie na zdjęciu. Przyjemnie rozwiązano zabudowania (z wystawami i laboratoriami edukacyjnymi), jak wiecie zawsze muszę to pochwalić, gdy jest powód. Zadbano by nowoczesna architektura wpasowała się naturalnie w otaczającą przestrzeń. Miejsce ma duży potencjał i czuję, że będzie się jeszcze rozbudowywać.
Latem można zalegać na pięknej piaszczystej plaży, zimą spacerować, oglądać wystawy plus znajduje się tu jeden z lepszych parków linowych w Polsce (można sobie polatać nawet nad woda). I wiele innych atrakcji dla małych i dużych, a najważniejsze – to wszystko w otoczeniu natury (nazwa zobowiązuje 🙂 Ktoś już był? Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Rynek w Zamościu
Kolejne piękne miejsce z lubelskiego. Takie małe województwo, a ma u siebie kilka cudownych miast i miasteczek: Biała Podlaska, Lublin, Kazimierz Dolny… Trudny wybór, ale kolorowe kamieniczki i unikalny ratusz w Zamościu totalnie skradł moje serce. Specjalnie założyłam długą elegancką suknię by się dopasować 😉 Kamienice na Starym Mieście zostały odrestaurowane dzięki lubelskim funduszom europejskim, więc to najlepszy moment na weekendowy wypad w te strony.
Kamieniołomy na Roztoczu
Z czym kojarzy wam się Roztocze? Z czystą wodą, dziką naturą i pięknymi wapiennymi skałami? Postanowiłam sprawdzić czy znajdę tu coś dla siebie. To było proste. Znalazłam kilka pięknych kadrów, również na drona. Jak będziecie w okolicy zajedźcie do Kamieniołomów (jest ich kilka w okolicy), które zyskały niedawno nowy blask.Urwiste ściany i głębokie doliny ciągną się kilometrami, a najlepiej je podziwiać z Baszty widokowej w Józefowie. W okolicy można spotkać kilka bardzo rzadkich i chronionych zwierząt, szczególnie ptaków.
Plac Niedźwiedzi w Adamowie
Plac Niedźwiedzi wygląda futurystycznie z lotu drona. Niedawno oddany do użytku, dzięki pozyskanym środkom z Unii Europejskiej, stał się atrakcją Adamowa i okolic. Na sporym terenie znalazła się m.in. ścianka wspinaczkowa, skate park czy amfiteatr. Przykład świetnie zaplanowanej i zrealizowanej nowoczesnej architektury użytkowej. Wszystko jest oczywiście za darmo dostępne dla wszystkich.